Salı, 16 Ağustos 2022 Hicri : 18 Muharrem 1444

"Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Genel Kurul Tanıtım Programı" Bülteni

img

"Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Genel Kurul Tanıtım Programı" Bülteni

Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Genel Kurul Tanıtım Programı (9.5.2017)

Antalya Okçular Tekkesi Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonunun Kurucusu oldu ve Başkanlığını Türkiye'nin ata sporlarındaki ilk ve tek kadın Federasyon Başkanı olan Sümeyye Gamze UÇAR seçildi.

Federasyon Başkanımız Sümeyye Gamze Uçar'ın basın metni :

"Bize sorgusuz sualsiz biat eden cahil bir gençlik değil, farkı farkeden ,sorgulayan donanımlı bir gençlik istiyoruz " sözü ile gençliğe yön ve hedef belirleyen, Hak için hakkıyla halkının gönlüne taht kuran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendinin açtığı bu kutlu ve mübarek yolda gayret ile minnet ile yürüyeceğiz.

" Birisi bir şeyler yapmalı "sözüyle değil elimizden geleni sorumluluğu ile yola çıkılmış olan geleneksel spor dallarının günümüz gençleri ile yeniden buluşmasına öncülük eden Sayın Necmeddin Bilal Erdoğan Beyefendiye herkes adına teşekkür ederim. Başlatmış olduğunuz bu hayırlı projelerle bu ümmetin gençleri size ebediyen duacı olacaktır, "öze dönüş bir geriye gidiş olmasın, özümüzü kuşanıp geleceğe yürümek geleceğimizi daha güçlü temeller üzerine kurmak olsun inşallah" sözünüz;  hedefimiz, hedefimiz Allah rızası olsun. Bu değerli sözünü hayat felsefi edinmiş gece gündüz ümmetin selahiyeti için koşturan ve bizi böyle bir hayra vesile kıldığı için , Ata Sporları Konfederasyonu Başkanımız Sayın Hacı Sürmeneli'ye teşekkür ediyoruz. Ayrıca bu ciddi ve hayırlı yolda bizden desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Münir Karaloğlu'na, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel'e Ve Akdeniz Üniversitesi Rektörümüz Sayın Mustafa Ünal'a ve tüm kulüp başkanlarımıza ayrıca teşekkür ederiz.

 

Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu olarak; var gücümüzle ata sporlarını yaşatmayı, geliştirmeyi yürekten istiyoruz.Yetenekli ve ahlakı sporcuları Türk sporuna kazandırarak, uluslararası platformda ülkemizi hakkıyla temsil edilmesini istiyoruz. Kişisel ve grupsal hiçbir çıkar peşinde değiliz din ideoloji gibi karsı saflar oluşturmadan, bilgilerimizi ,inançlarımızı, amellerimizi sağlam ana kaynaklara uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

 

Misyonumuz;

Türk- İslam medeniyeti içerisinde çağa uygun, aşırılıktan uzak ,hakka uygun bir hayat standardını yakalayarak yine haktan aldığımız öz güvenle vatan aşkı aşılanmış milli sporcular yetiştirmek istiyoruz.  Yerel tarafımızı küresele teslim etmeden, özgünlüğümüzü kaybetmeden ,dünyaya katkı sağlayacak nesiller inşa etmek istiyoruz, gaye ve vasıtayı iyi ayırt eden halk için hakka hizmet eden kurum olma niyetindeyiz. Bir topluluğun gücü bünyesindeki bireylerin üstün nitelikli kendisini yetiştirmiş ve sürekli geliştiren olmasıyla orantılıdır. Gelecekte ülke olarak pişman olmamak için farkında olmadığımız şeylerin farkına varmak zorundayız. Bizim bu yolculukta temel prensibimiz güzel insan olmaya ve güzel insanlar yetiştirmeye çalışmaktır. Sonuna kadar samimiyetimizi ve özümüzü korumak azmindeyiz..."

 

Ayrıca Genel kurulda konuşan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Avrupa’da sporcuların doping kullanmasına dikkat çekerek; “Batının sporlarında neden doping var? Çünkü her ne pahasına olursa olsun kazanma var. Bu yabancı gelmiyor bize. Kapitalizm bunu gerektiriyor” dedi. Batı’nın 20. yüzyılda gerçekleştirdiği savaşlardaki ölüm sayıları ile Osmanlı ve Selçuklu İmparatorluklarının savaşlarda gerçekleştirdiği ölüm sayılarını karşılaştıran Erdoğan; “Bir parçası kadar hesap çıkaramazsınız. Bu kapitalist düzende daha çok huzur olmadı, daha çok gözyaşı oldu. Daha çok adalet olmadı, daha çok fakirlik oldu, daha çok ölüm oldu, daha çok kan döküldü. Şimdi işte aynı paradigma yansımaları sporlarda da var. Kapitalizmde insanın mutlu olması, her ne pahasına olursa olsun daha çok zengin olma temeli yatar. İşte batının spor anlayışında da bunun egemen olduğunu görüyoruz. Sporcunun rakibine saygı duymadığı, maç içinde, sonunda yalandan elini sıktığı ama aslında onu yenmek için ‘keşke müsabakaya hasta olup çıkamasa’ diye dilek dilediği bir düzen var batıda. Bizim yağlı güreşçilerimiz de nasıl? Ustayı yendiğiniz zaman sonunda elini öpüyorsunuz” diye konuştu.


Batının saygısını kazanmamız mümkün olmaz
Türkiye’nin gerek kültürel gerek spor anlamında ne başarışı gösterirse göstersin, Batı’nın buna saygı göstermeyeceğini belirten Erdoğan; “Yeni Türkiye’den bahsettiğimiz, dünya 5’ten büyüktür diye haykırdığımız bu dönemde, yeniden biz olmak zorundayız. Bakın, biz batılılara dünyanın egemen güçlerine onların kültürünü, onları sporuyla ne kadar yenebilirsek yenelim, saygılarını kazanmamız mümkün olmaz. İşte ayeti kerime de gördünüz. Onların saygısını kazanmanız, onların dinine girmenizle mümkün. Ama biz kendi kültürümüzü yaşatırsak, onların karşısına kendi değerlerimizle çıkarsak işte o zaman onların saygısını kazandığımızı görmüş olacağız. Dünyada bu batı egemenliği adı altında oluşan kültürel adaletsizlik, batı kültürün her alanda dayatması egemen olduğu bu düzenin, artık adaletli bir yapıya kavuşması lazım” ifadelerini kullandı.


Kendi egemenliğimizi kazanacak olduğumuzdan endişe ediyorlar
“7’den 70’e Türkiye’de bize ait olan her şeye büyük ilginin olduğunu görüyoruz” diyen Erdoğan, batı ülkelerinin bu değişime karşı tavır koyduğunu kaydetti. Erdoğan; “Bu millet yeniden kendini buluyor ve egemen güçler bundan hoşnut olmuyor. Kendi egemenliğimizi kazanacak olduğumuzdan endişe ediyorlar. O yüzden batıda artan İslam düşmanlığı, faşizm ve ırkçılık bunları daha çok izlemeye devam edeceğiz. Ama sadece biz Anadolu milleti olarak, Türk Müslümanları olarak değil, bütün dünyadaki güney ve doğu kültürlerinin ayağa kalkması kendi kültürünü yaşatması çok saygın olan bir şeydir. Dünyada şu anda artık çıkmaz sokağa girmiş olan batı hükümranlığının barışçıl bir şekilde sonunu göreceğimize göre, bizde kendi kültürümüzü ve değerlerimizi yaşatmak için her alanda gayret etmek zorundayız” şeklinde konuştu.


Milli kültürümüzü geleceğe taşımak için Geleneksel Sporlarımız önemli bir araçtır.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise; “Milli kültürümüzü medeniyetimizi geleceğe taşımak, milli kültür değerlerimizi çocuklarımıza aktarmak ve yaşatmak için geleneksel sporlarımızın önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Kültürü oluşturan çeşitli faktörler var bunlarda birisi de her kültürün kendi içerisinde oluşturduğu spor aktiviteleridir. Biz maalesef kendi kültürümüzden gelen birçok sporu, hatta çocukken oynadığımız sokaktaki oyunlarımızı bile unuttuk. Son yıllarda Türkiye’nin bu dönüşüm döneminde öze dönme çabalarıyla hem geleneksel sporlarımıza hem de geleneksel sokak oyunlarımıza dönüş noktasında bir gayret var. Bu konuda öncülük yapan ve gerçekten Türkiye’de ciddi bir farkındalık yaratan Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a Antalya Valisi olarak teşekkür ediyorum.  Antalya bu sene Antalya’nın fethinin 810. yılını kutladı, bu topraklar 810 yıldır Türk ve İslam toprağı. Bu toprakları Türk ve İslam toprağı olarak muhafaza edebilmenin yolu da kendi kültür ve medeniyet değerlerimizi korumak ve geleceğe taşımaktır. Güzel bir söz var tarihini bilmeyen geleceğini inşa edemez, kültürünü unutan geleceğini de unutsun. Bu topraklarda kıyamete kadar kalma niyetimiz varsa o zaman kendi değerlerimize dönmek durumundayız. Geleneksel sporlarımızı yaşatmak durumundayız” diye konuştu.


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de yüzlerce yıldır ata sporlarının unutturulmaya çalışıldığını belirterek, artık çok güzel bir şekilde kültürel değerlerin icra edilebildiğini söyledi.


Programın ardından, katılımcılar Akdeniz Üniversitesi Futbol Stadyumu’na geçerek, stadyum içerisine kurulan Antalya Okçuluk Tekke’sinin açılışını gerçekleştirdi.