Salı, 28 Kasım 2023 Hicri : 15 Cemaziye'l-Evvel 1445

"Enerji Veren Kadınlar"

img

"Enerji Veren Kadınlar"

"Bazen ihtirasların, bazen hak mücadelelerinin mevzusu oldu. Cinsiyetçi bakış, kadın ve erkeği karşı karşıya getirdi. Oysa kadın ve erkek bir bütünün iki yarısıdır. Tıpkı bir kuşun iki kanadı gibi. Bir kuş nasıl tek kanatla uçamazsa, insanlık da tek taraflı ilerleyemez. Kadınlarını, hayatın çeşitli alanlarından men eden toplumlar gelişemez. Özellikle Müslüman toplumlarda, kadınların mahrumiyetleri söz konusu olduğunda, fatura genellikle dine kesilir. Oysa hiçbir felsefe, hiçbir düşünce, kadına İslam kadar hakiki bir mevki vermemiştir. Kadını ve erkeği, birbirinin velîsi kılmıştır. İslamiyetin ilk dönemlerinde kadın, gerektiğinde toplumun öğretmeni, ticaret kervanlarının sahibi, hatta savaşların neferi olmuştur. Fakat zaman içinde, farklı dini yorumlar, İslam’ın gerçek kadın telakkisini tahrif etmiştir. Bugün ne yazık ki Müslüman toplumlar, henüz Kuran’ın seviyesine yükselememiştir. Böyle bir ortamda Türkiye, gerek inanç ve kültür kodlarındaki bu özü yeniden hatırlayarak, gerekse uluslararası hukuku gözeterek, kadınlarımızı hak ettiği mevkiye taşıma azmindedir."

SN. Emine ERDOĞAN

ENERJİ VEREN KADINLARI biraraya getiren bu ince düsünülmüş güzel organizasyonda Spor Dünyasının Temsilcileri arasında olan bir kadın olarak emeği geçenlere teşekkür ederim.

"Kadın sevildikçe ve değer verildikçe daha çok üretir" farkındalığını arttırmaya çalışan değerli büyüklerimize desteğimiz sonuna kadardır.


Sümeyye Gamze Uçar