Salı, 18 Haziran 2024 Hicri : 11 Zi'l-Hicce 1445

"Hezarfen Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Yarışması "Ödül Töreni Gerçekleşti

img

"Hezarfen Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Yarışması "Ödül Töreni Gerçekleşti

İçişleri Bakanlığımızın Onayladığı , Antalya Okçular Tekkesi, Akdeniz Bölgesi Atasporları Federasyonu Ve Antalya Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz İle Ortaklaşa Düzenlendiğimiz , Projelerimiz, İki Mübarek İsim İle Şereflenmiştir.

Projemizin İlk Mübarek Zatı Muhteremi : Uhud Mücahidesi, Resulü Ekremi ,Ok, Yay, Kılıc Ve Kalkan İle Korumuş, Ailesi İle Birlikte Canlı Siper Olmuş, Efendimiz Aleyhiselatü Vesselamın İltifatı Ve Duası İle Şereflenmiş,Ve Aynı Zamanda Şehit Annesi Olan Ümmü Ümare Hazretleridir. Mübarek Annemizi Anmak Ve Örnek Hayatını Anlatmak Adına Düzenlediğimiz " Ümmü Ümare Kemankeş Hanımlar " Projesini Gerçekleştirdik. Ve 32 Hanım Talebemizi, Bugünkü Geleneksel Okçuluk Yarışmasında Yarıştırdık.


İkinci Mübarek Zatı Muhterem İse ; 100 Fenni Bilen, Marifet Sahibi ,Yani Hezarfen Ünvanıyla Yaşamış , Kendisine Bahşedilmiş Yetenekleri Allah Rızası İçin Kullanıp Nesilden Nesile Aktarılması İcin İsteyen Herkes İle İlmini Paylaşmış ,Mehmet Necmeddin Okyay Efendidir.


Üstad Necmeddin Okyay ; Şeyhül Hattatin, Hafız, Kemankeş, Kemanger, Cilt Ve Ebru Sanatı Ustası Gibi Bir Çok Ünvana Sahiptir ; Merhum Üstadımız, İlahi Aşkla, Sanatını ,Aynı Kapta Yoğurup ,; 93 Yıllık Yaşamını , Batı Medeniyetinin Bizlere Unutturmak İstediklerini, Muhafaza Ve Müdafaya Vakfetmiştir.


Muhterem Üstadımız ; Kendi Yayını Ve Oklarını Kendisi Yapardı, Okçuluğa Sevdasından Dolayı Soyadı Kanununda Okyay Soyadını Aldı. 1920 Ve 1934 Yıllarında, İki Defa ,Vakıf Malı Olan İstanbul Okmeydanının Satılmasına ", Burası Benimdir, Okmeydanını, Fatih Sultan Mehmethan Okçulara Vakfetmistir, Ben De Okçuyum " Diyerek, Tek Başına Engel Olmuştur.


Proje Süresince ,Kemankeşlerimiz Bir Yandan Atış Talimleri, Seminerler Ve İlim Derslerine Devam Ederken Bir Yandan Ebru Ve Hat Dersleri İle İslam Sanatlarını Deneyimlemiş Ve Türk İslam Sanatlarına Bir Adım Atmış Oldular.Bu Vesile İle İnşallah Çok Yakında Ebru Ve Hat Yazısı Sergimizi De Tekkemizde Kemankeşlerimiz İle Birlikte Açacağız.


Antalya Okçular Tekkesi Olarak, Sporda Yaşanan Kültürel Dejenerasyona Karşı, Örnek Faaliyetlerimizle , Spor Teşkilatında Taze Kan Olarak Devletimize Hizmet Vermeye İnşallah Devam Edeceğiz.


Batı Medeniyetinin İnsanları Bencilleştiren Ve Yalnızlaştıran Rekabet Anlayışına Karşılık, Derneğimizde, Türk İslam Kültüründeki Rekabet Kavramının, Kendi Nefsimizle İlgili Olduğunu, Eğitimlerimiz Aracılığı İle Kemankeşlerimize Aktarmaya , Anlatmaya Gayret Etmekteyiz.


Sporda Kardeşlik Felsefesinin Hakkını Vererek Yaşandığı, Yeni Bir Nesil Oluşturmak Adına, Faaliyetlerimizi Daha Geniş Kitlelere Duyurmak Niyetindeyiz.


Kız Çocuklarını Diri Diri Gömmekten Kurtaran, Tüm Çocuklara Şefkatle Ve Muhabbetle Yaklaşan , Resulullahın İzinden , Spor , Sağlık ,Kültür Ve Ahlakın Birarada Teşekkül Ettiği Bu Yolda ,Hizmet Etmekten, Tüm Yol Arkadaşlarımla Beraber Onur Duymaktayız. Bu Vesile İle Özellikle Hanım Kardeşlerimizin Şimdiye Kadar Mahrum Kaldığı Spor Etkinliklerine Öncülük Etmeye Allahın İzniyle Devam Edeceğiz.


Türk Ata Sporlarımızı Ve Kültürünü Muhafaza Etmeye Gayret Eden Başta Sayın Necmeddin Bilal Erdoğan Beyefendi Olmak Üzere , Tüm Kulüp Başkanlarımıza, İçişleri Bakanımıza, Antalya Valimize Ve Gençlik Spor İl Müdürümüze,Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürmüze,  İl Milli Egitim Müdürmüze, İl Müftümüze,İlahiyat Fakültesi Dekanımıza Ayrı Ayrı Şükranlarımı Sunuyorum.


Bu Organizasyonun Sağlanmasında Emeği Gecen Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Ve Antalya Okçular Tekkesi Yönetim Kurulumuza, Değerli Hocalarıma , Varlıkları Ve Çabaları İle Bizim Çalışma Azmimizi Artıran Gönlü Güzel Kemankeşlerime Tesekkür Ediyorum.

 

 

Sümeyye Gamze Uçar
Antalya Okçular Tekkesi
Yönetim Kurulu Başkanı