Perşembe, 18 Nisan 2024 Hicri : 9 Sevval 1445

Hakkımızda

Çalışmalarımız, Vizyonumuz ve Misyonumuz;

"Modern okçulukla başlayan okçuluk hayatımız , Okçular Vakfı'nın Geleneksel Türk Okçuluğunu tekrar ihya etmesi ile birlikte ; okçuluğun atası olarak kabul ettiğimiz Geleneksel Türk Okçuluğu ile değerlerimize değer katmış ve spor hayatımızdaki özümüze dönmemize vesile olmuştur."

 Sümeyye Gamze Uçar

 

Antalya Okçular Tekkesi , 1995- 2015 yılına kadar olimpik ve makaralı yaylarda  Milli Sporculuk yapmış olan  Sümeyye Gamze Uçar tarafından önce spor grubu olarak  Geleneksel Türk Okçuluğu  faaliyetlerine başlamıştır.Okçular Vakfının düzenlediği Yarışmalara iştirak ederek 2016 yılında 40 ülkeden 500 sporcunun katıldığı 4. Uluslararası Fetih Kupasında altın madalya kazandıktan sonra ; spordan uzak kalmış tüm kadın ve kız çocuklarına örnek olmak ve bu güzel sporu deneyimlemelerini sağlamak amacı ile kurumsal çalışmaları başlatmıştır.

Dernek Başkanlığını yürüten Sümeyye Gamze Uçar;  Unesco'nun Geleneksel Türk Okçuluğu Somut Olmayan Miras kapsamına dahil olabilmesi için hem bireysel hem de kurumsal rıza beyanında bulunmuş ve  bir çok Türk okçuluğu sevdalısı gibi derneğimiz; ilmi ve görsel veriler sunarak büyük katkı sağlamıştır.

  Derneğimiz mevcut ilmini ve aktif çalışmalarını paylaşma arzusu ile Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile eğitim işbirliği protokolü gerçekleştirmiştir ve Geleneksel Türk Okçuluğu derslerinin tüm müfredatını planlayarak seçmeli ders haline getirilmesini sağlamış ve dernek merkezinde dersler üniversite öğrencilerine verilmiştir.

 

Bu kadim mirasımızı korumak ve nesilden nesile aktarabilmek için Antalya Büyükşehir Belediyemiz çalışmalarımızı desteklemiş ve meclis onayı ile herkese açık kulübümüzü himayesine almış ve birlikte halkımıza hizmet etme niyeti alınmıştır. Antalya Okçular Tekkesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak 9 Mayıs 2017 tarihinde ,tesis açılışını geleneksel okçuluğu günümüzde tekrar ihya eden Etnospor Konfederasyonu Başkanımız Sn. Necmeddin Bilal ERDOĞAN gerçekleştirilmiştir.

 

Derneğimiz; 15 Temmuz Şehitlerimizden "Şehit Kurra Hafız İbrahim Yılmaz" adı verilen, geleneksel anlayış ile dizayn edilmiş ve özel Türk Okçuluğu Dersliği inşa ettirmiş ve Türkiye'de yine bir ilk gerçekleşmiştir..

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Okçular Tekkesi ile "Antalya'nın Fethi" Kutlamaları kapsamında ortaklaşa gerçekleşen "Antalya 1207 Geleneksel Okçuluk Fetih Kupası" 2017 yılında ilk defa yapılmış ve 2022 yılında 5.si düzenlenerek gittikçe artan katılımı ile hedefine ulaşmıştır.

2017 yılında Okçular Tekkemizin başkanı Sayın Sümeyye Gamze Uçar ilki düzenlenen Anadolu'nun Fethi Malazgirt Geleneksel Okçuluk yarışmasında kazandığı altın madalya sonrasında, Sn Cumhurbaşkanımızın özel daveti üzerine bu başarı sonrası Külliyeye davet edilmiştir.

Ayrıca Sn Emine Erdoğan Hanımefendinin katılımları ile gerçeklesen " Enerji Veren Kadınlar " organizasyonuna ise bir kadın kulüp ve federasyon başkanı olarak Sn.Sümeyye Gamze Uçar davet edilmiştir.

Yine 2017 yılında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendinin katılımları ile gerçekleşen İş'te Kadın zirvesinde kadın başkan olarak davet edilmiş ve Antalya Okçular Tekkesinin çalışmaları stant kurma imkanı verilmiştir.

 

2017 yılında Türk Okçuluğu Kabza Alma Eğitim Programı Türkiye'de yine ilk defa gerçekleşmiştir.

 

2018 yılının başında Türkiye'nin dörtbir yanından gelen Türk okçuluğu eğitmen adaylarına Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü onaylı Türk Okçuluğu Eğitici Eğitimi sertifika çalışmasını yine ilk defa Antalya Okçular Tekkesi gerçekleştirmiştir. Program Modüllerini bizzat Dernek Başkanımız Sümeyye Gamze Uçar yazmış ve Genel Müdürlük tarafından onaylanmıştır.

 

Açtığımız kurslardan yetişen eğitmenler vesilesi ile 2020 yılı verilerine göre 8 bin den fazla kurs sertifikasına sahip Türk okçuluğu eğitmeni mevcuttur.Bu sayı eğitmen istihdamını ciddi anlamda karşılamıştır.

 

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendinin Türk okçuluğunun bu kadar hızla gelişmesine teveccüh gösterip Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonunun kurulması kararını onaylamış ve "Başkanlık seçiminden sonraki ilk federasyon kurma kararı "olma şerefi ile Türk Okçuluğu sevdalılarına hediye etmiştir.

 

2019 yılında 4 lü protokol (Antalya Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Antalya Müftülüğü, Antalya Gençlik ve Spor İl müdürlüğü) ile yine bir ilke imza atan Antalya Okçular Tekkesi; "Hafızlık başlangıç eğitimi ve Kemankeşlik " projesi ile kültürümüze yakışan örnek bir çalışmayı başlatmıştır.

 

3 mayıs 2019 tarihinde Antalya'da Kredi Yurtlar kurumu Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa Geleneksel Türk Okçuluğu Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirmiş, Türkiye'nin dörtbir yanından gelen her ilden en iyi 4 kemankeşin yarıştığı büyük bir yarışmanın ev sahipliğini ve organizasyonunu yine Antalya Okçular Tekkesi başarıyla üstlenmiştir.

 

2016 yılındaki uluslararası fetih kupası altın madalya başarısından sonra Derneğimizin yeni yetişen kemankeşleri her yıl İstanbul Fetih kupasında ve Malazgirt Anadolu fetih kupasında devam başarısı elde etmiştir.

 

Açılışından bu yana yapılan gerçekleştirdiğimiz diğer organizasyonlarımızdan bazıları ise:

 

* 1207 Antalya Fetih Geleneksel Okçuluk Kupası-2018

 

* Şehit Kurra Hafız İbrahim Yılmaz 'ı Anma (15 temmuz şehidimiz) Ve Geleneksel Okçuluk Sahur Kupası -2018

 

* 1071 Sultan Alparslan Ve Malazgirt Şehitleri Kupası-2018

 

* Kabza Alma Eğitim Kursu ve  Töreni-2017

 

* Vakt-i Tevekkül Kemankeş Mezuniyeti Töreni-2018

 

* Hacı Dudu Mehmet Gebizli İmam Hatip Lisesinde Geleneksel Türk Okçulugu Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdikı -2018

 

* Minik kemankeşler Geleneksel Süt Kupası-2018

 

* Yörük festivali, atlı okçuluk ve geleneksel türk okçuluğu gösterisi -2018

 

* Üniversiteli öğrenciler için siber güç kampı ev sahipliği 2018

 

* 1207 Antalya Fetih Geleneksel Okçuluk Kupası-2019

 

* Antalya Tügva Tesislerinin açılını Sn. Bilal Erdoğan Beyefendi ile açtık ve kendisi ile birlikte atış gösterisi düzenledik. 2019

 

* Sad Bin Ebu Vakkas Hazretlerini Anma ve Antalya Geleneksel Okçuluk İl Şampiyonası -2019

 

* Geleneksel Okçuluk Sahur Kupası 1440 -2019 (hafızlık hazırlık projesi öğrencileri ile)

 

* Sultan 2. Abdülhamit Han Hazretlerini Anma Ve Esma-ül Hüsna'yı Anlamıyla Beraber Ezberleme Yarışması

 

* Hezarfen Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Yarışması

 

* Ümmü Ümare Hazretleri Kemankeş Hanımlar Projesi (sevgi evlerinde kalan çocuklar ağırlıklı)

 

* Milli Eğitim Bakanlığı Usta Öğretici Oryantasyon Kursu

 

* Okullarda Türk Okçuluğu Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdikı Projesi (15 okulu ağırladık 3 ay içinde)

 

* Halen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevinde olan  ve önceki dönem Aile Bakanlığı görevini icra etmiş çok kıymetli hocamız ,İletişim Uzmanı Prof dr. Sn.Ayşen Gürcan Hanımefendi ,Derneğimizde sertifika verdiğimiz geleneksel okçuluk eğitmenlerine " Kendini Tanımak" adlı özel bir seminer vermiştir.

 

* Okçular Vakfı Yay Ustası Sn.Ercan Özek geleneksel yay ve ok yapımı hakkında sertifika verdiğimiz geleneksel okçuluk eğitmenlerine seminer gerçekleştirmiştir.

 

* İslam sanatları, sporda beslenme,geleneksel ve modern okçuluk arasındaki farklar, güvenli internet kullanımı seminerlerimizi ise kemankeşlerimiz için gerçekleştirdik.

 

* Minik kemankeşlerimiz robotik kodlama dersi alarak kendi robotlarını yapmış ve " EKORİ" ismini vermiştir.

 

* Aile sosyal hizmetler Müdürlüğüne bağlı sevgi evlerinde kalan öğrencilere "Rakibimiz Kimdir" Sporda Sağlıklı Beslenme " konulu seminerler düzenledik.

 

* 9-12 yaş grubu kemankeşlerimiz " İnternet Nasıl Kullanılmalıdır" konulu seminer düzenledik.

 

* Sn Cumhurbaşkanımızın teşviki ile ilk düzenlenen "Geleceğe Nefes" projesinde yer alarak kemankeşlerimiz ile 1000 adet fidan dikimi gerçekleştirdik.

 

*Cesur Kemankeşler Geleneksel Okçuluk Kursu

  Mavi yelek Geleneksel Okçuluk Kursu

  Genc-i Nihan Geleneksel Okçuluk Kursu

  Yıldız Kemankeşler Kursu düzenledik. her kursun yeş grubu ve eğitim müfredati farklı yazıldı.

 

* Antalya Okçular Tekkesi olarak sosyal duyarlılığımızı en aktif şekilde göstermek için gayret ettik, Şehit haberlerini  ok atarak, basın bülteni vererek kınadık.

 

* Devletimizin selahiyeti için tüm saldırılara, dualarla, duruşumuzla destek olduk. Barış pınarına 100 kemankeşimiz ile dua toplu ok talimi gerçekleştirerek devletimize destek olduk.

 

* Okçular Tekkesi demek ahlakı ön planda tutan spor kulübü demek, kulüpte insan yetiştirilir, insan demek hayat demek ve  her alanı içinde barındıran bir bütün eğitimidir. Bu konuda örnek bir kulüp olduğumuzu için şükretmekteyiz. Bize bu yolu açan ve destek olan büyüklerimize vefamız sonsuzdur.

 

* Hafızlık hazırlık ve geleneksel okçuluk bir arada projesi ile yüzlerce kemankeş yetiştirdik ve bir kısmının hafız olmasına vesile olduk.

 

* 15 Temmuz Şehitlerimizi Ve Gazilerimiz İçin Dua İle Ok Atışı Gerçekleştirildi 2021

 

* 15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Geleneksel Okçuluk Kadınlar Yarışması Yapıldı 2021

 

* Esma-ül Hüsna Yarışması Ödül Töreni Gerçekleştirildi 2021

 

* Mevlid-İ Nebi Haftası Programı 1443 -2021

 

* Mekke'nin Fethi Geleneksel Okçuluk Yarışması 2022

 

* 1207 Antalya Fetih Açılış Töreninde Protokole Atış Gösterisi Düzenledik 2022

 

* 5. Antalya 1207 Fetih Kupası Geleneksel Okçuluk Yarışması Tamamlandı 2022

 

* Robot Yapan Kemankeşler Projesi Geleneksel Okçuluk Yarışması Ve Robot Sergisi Düzenlendi 2022

 

* Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle İşbirliği protokolümüz yenilendi. 2022

 

* Yaz Kur'an Kursu Öğrencilerine Okçuluk Dersi (300 öğrenci) 2022

 

* Diyanet Vakfı Kız Yurduna Geleneksel Okçuluk Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik Programı Gerçekleştirdik 2022

 

* Antalya Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü İşbirliği yaparak Kyk Öğrencilerine Ücretsiz Kurs açtık. 2022

 

* Tügva Yurdu Öğrencilerine   Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Türgev Yurdu Öğrencilerine Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Ensar Vakfı Öğrencilerine Talim -Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022-2023

 

* Antalya Sağlık İl Personel Çocuklarına Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Özpınarlar Fahrettin Sert İlkokuluna Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Alanya Anadolu İmam Hatip Okulu Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Antalya İl Milli Eğitim Personeli Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Kepez İmam Hatip Ortaokulu Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Adliye Personeline Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Siteler Mahallesi İlkokuluna Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Kyk İl Şampiyonasına Katıldık-2022

 

* Ensar Vakfı Genel Başkanlığı Yönetim Kurulu üyelerine Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2022

 

* Okullarla tek tek irtibata geçip talep eden tüm Okullara herhangi bir öğrenci sınırı koymadan ücretsiz geleneksel türk okçuluğu  Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik dersi organize ettik. Sadece bir okuldan 500 öğrenci katılmıştır.

 

* Depremzede Çocuklara Ücretsiz Kurs verdik-2023

 

* Şubat Tatilinde Taktir alan Öğrencilere Karne Hediyesi Etkinliği düzenledik 2023

* Cumhurbaşkanımızın Teşrifleri İle "Kadın Buluşması"na dernek olarak katılım sağladık 2023

* Kocaali Sakarya'da okullarda Geleneksel Türk Okçuluğu eğitimlerine başladık. 2023

* Ahıska Türkleri Antalya Grubunu Ağırladık ve Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2023

 

* Antalya Azerbaycan Kültürünü Yaşatma Derneğini Ağırladık ve Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2023

 

* Anadolu Aslanları (Askon) Antalya Başkanlığını Ağırladık ve Geleneksel Türk Okçuluğu Tanıtım Programı Gerçekleşirdik 2023

 

* Geleneksel Türk Okçuluğu Eğitici Eğitimi 2017-2023 devam etmekteyiz

 

* 2017-2023 arası geleneksel okçuluk seviye kurslarını aralıksız gerçekleştirdik

 

* Yaz Okulu Kurs programlarını açıldıgımız yıldan bu yana her sene düzenlemekteyiz

 

Edit 30 Mayıs 2023