Salı, 29 Kasım 2022 Hicri : 5 Cemaziye'l-Evvel 1444

Hakkımızda

Çalışmalarımız, Vizyonumuz ve Misyonumuz;

"Özümüzü kuşanıp, hep birlikte geleceğe yürüyoruz"..

Okçuluk İslamiyetin meziyetlerinden bir meziyettir. Pirimiz ise; hamiyet ve hamaset sahibi,cennetle müjdelenen, attığı ok hiç boşa gitmemiş olan ;Sad bin Ebi Vakkas hazretleridir.

Modern okçulukla başlayan okçuluk hayatımız ,okçuluğun atası olarak kabul ettiğimiz Geleneksel Türk Okçuluğu ile değerlerimize değer katmış ve spor hayatımızdaki özümüze dönmemize vesile olmuştur.

Antalya Okçular Tekkesi , 2015 yılında ;olimpik ve makaralı yaylarda  Milli Sporculuk yapmış olan  Sümeyye Gamze Uçar tarafından önce spor grubu olarak  Geleneksel Türk Okçuluğu  faaliyetlerine başlamıştır.Okçular Vakfımızın düzenlediği Yarışmalara iştirak ederek 2016 yılında 40 ülkeden 500 sporcunun katıldığı 4. Uluslararası Fetih Kupasında kendilerine Altın Madalya nasip olduktan sonra ; spordan uzak kalmış tüm kadın ve kız çocuklarına örnek olmak ve bu güzel sporu deneyimlemelerini saglamak için kurumsal çalışmaları başlatmıştır. Unesco'nun Geleneksel Türk Okçuluğu Somut Olmayan Miras kapsamına dahil olabilmesi için hem bireysel hem de kurumsal rıza beyanında bulunmuş ve  bir çok Türk okçuluğu sevdalısı gibi tekkemiz; ilmi ve görsel veriler sunarak büyük katkı sağlamıştır.  

Derneğimiz mevcut ilmini ve aktif çalışmalarını paylaşma arzusu ile Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile işbirliği protokolü gerçekleştirmiştir.

Bu kadim mirasımızı korumak ve nesilden nesile aktarabilmek için Antalya Büyükşehir Belediyemiz çalışmalarımızı desteklemiş ve meclis onayı ile herkese açık kulübümüzü himayesine almış ve birlikte halkımıza hizmet etme niyeti alınmıştır. Antalya Okçular Tekkesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak 9 Mayıs 2017 tarihinde ,tesis açılışını kıymetli büyüklerimizden Etnospor Konfederasyonu Başkanımız Sn. Necmeddin Bilal ERDOĞAN gerçekleştirilmiştir.

Yine Etnospor Konfederasyonu Başkanımız Sn. Necmeddin Bilal ERDOĞAN 'nın değerli katılımları ile  Antalya Okçular Tekkesi ,kurucusu olduğu Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonunun Genel Kurul tanıtım programını gerçekleştirmiştir. Sümeyye Gamze Uçar halen Akdeniz Bölgesi Ata Sporları Federasyonu Başkanlığını ve Ata Sporları Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı görevine devam etmektedir.

Akdeniz Üniversitesi ile yapmış olduğumuz protokole istinaden Türkiye'de ilk defa "Geleneksel Türk Okçuluğu" dersi seçmeli ders olarak müfredata girmiştir. Tekkemizde ; 15 Temmuz Şehitlerimizden "Kurra Hafız İbrahim Yılmaz" adı verilen, geleneksel anlayış ile dizayn edilmiş ve özel Türk Okçuluğu Dersliği inşa ettirmiş ve Türkiye'de yine bir ilk gerçekleşmiştir.

Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Okçular Tekkesi ile "Antalya'nın Fethi" Kutlamaları kapsamında ortaklaşa gerçekleşen "Antalya 1207 Geleneksel Okçuluk Fetih Kupası" 2017 yılında ilk defa yapılmış ve 2020 yılında 3 . sü düzenlenerek gittikçe artan katılımı ile hedefine ulaşmıştır.

2017 yılında Okçular Tekkemizin başkanı Sayın Sümeyye Gamze Uçar ilki düzenlenen Anadolu'nun Fethi Malazgirt yarışmasında yine altın madalya nasip olmuş, Sn Cumhurbaşkanımızın özel daveti üzerine bu başarı sonrası Külliyeye davet edilmiştir.

Ayrıca Sn Emine Erdoğan Hanımefendinin katılımları ile gerçeklesen " Enerji Veren Kadınlar " organizasyonuna ise bir kadın kulüp ve federasyon başkanı olarak Sn.Sümeyye Gamze Uçar davet edilmiştir.

Yine 2017 yılında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendinin katılımları ile gerçekleşen İş'te Kadın zirvesinde kadın başkan olarak davet edilmiş ve Antalya Okçular Tekkesinin çalışmaları stand kurma imkanı verilmiştir.

2017 yılında Türk Okçuluğu Kabza Alma Eğitim Programı Türkiye'de yine ilk defa gerçekleşmiştir.

2018 yılının başında Türkiye'nin dörtbir yanından gelen Türk okçuluğu eğitmen adaylarına Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü onaylı Türk Okçuluğu Eğitici Eğitimi sertifika çalışmasını yine ilk defa Antalya Okçular Tekkesi gerçekleştirmiştir. Açtığımız kurslardan yetişen eğitmenler vesilesi ile 2020 yılı verilerine göre 8 bin den fazla kurs sertifikasına sahip Türk okçuluğu eğitmeni mevcuttur. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendinin Türk okçuluğunun bu kadar hızla gelişmesine teveccüh gösterip Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonunun kurulması kararını onaylamış ve "Başkanlık seçiminden sonraki ilk federasyon kurma kararı "olma şerefi ile Türk Okçuluğu sevdalılarına hediye etmiştir.

2019 yılında 4 lü protokol (Antalya Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Antalya Müftülüğü, Antalya Gençlik ve Spor İl müdürlüğü) ile yine bir ilke imza atan Antalya Okçular Tekkesi; "Hafızlık başlangıç eğitimi ve Kemankeşlik " projesi ile kültürümüze yakışan örnek bir çalışmayı başlatmıştır.

3 mayıs 2019 tarihinde Antalya'da Kredi Yurtlar kurumu Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa Geleneksel Türk Okçuluğu Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirmiş, Türkiye'nin dörtbir yanından gelen her ilden en iyi 4 kemankeşin yarıştığı büyük bir yarışmanın ev sahipliğini ve organizasyonunu yine Antalya Okçular Tekkesi başarıyla üstlenmiştir.

2016 yılındaki uluslararası altın madalya başarısından sonra Tekkemizin yeni yetişen kemankeşleri her yıl İstanbul Fetih kupasında ve Malazgirt Anadolu fetih kupasında devam başarısı elde etmiştir.

Açılışından bu yana yapılan gerçekleştirdiğimiz diğer organizasyonlarımızdan bazıları ise:

1207 Antalya Fetih Kupası-2018

Şehit Kurra Hafız İbrahim Yılmaz 'ı Anma Ve Sahur Kupası -2018

1071 Sultan Alparslan Ve Malazgirt Şehitleri Kupası-2018

Kabza Alma Töreni-2017

Vakti Tevekkül Kemankeş Mezuniyeti Töreni-2018

1207 Antalya Fetih Kupası-2019

Sad Bin Ebu Vakkas Hazretlerini Anma ve Antalya Geleneksel Okçuluk İl Şampiyonası -2019

Sahur Kupası 1440 -2019

Sultan 2. Abdülhamit Han Hazretlerini Anma Ve Esma-ül Hüsna'yı Anlamıyla Beraber Ezberleme Yarışması

Hezarfen Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Yarışması

Ümmü Ümare Hazretleri Kemankeş Hanımlar Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı Usta Ögretici Oryantasyon Kursu

Okullarda Türk Okçuluğu Tanıtımı Projesi

Halen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı görevinde olan  ve önceki dönem Aile Bakanlığı görevini icra etmiş çok kıymetli hocamız ,İletişim Uzmanı Prof dr. Sn.Ayşen Gürcan Hanımefendi ,Tekkemizde sertifika verdiğimiz geleneksel okçuluk eğitmenlerine " Kendini Tanımak" adlı özel bir seminer vermiştir.

Okçular Vakfı Yay Ustası Sn.Ercan Özek geleneksel yay ve ok yapımı hakkında sertifika verdiğimiz geleneksel okçuluk eğitmenlerine seminer gerçekleştirmiştir.

İslam sanatları, sporda beslenme,geleneksel ve modern okculuk arasındaki farklar, güvenli internet kullanımı seminerlerimizi ise kemankeşlerimiz için gerçekleştirdik.

Minik kemankeşlerimiz robotik kodlama dersi alarak kendi robotlarını yapmış ve " EKORİ" ismini vermiştir.

Tüm faaliyetlerimiz tamamen ücretsiz gerçekleşmiştir. Hayırseverlerin desteği faaliyetlerimizi daha da bereketlendirmiştir.

Antalya Okçular Tekkesi olarak sosyal duyarlılığımızı en aktif şekilde göstermek için gayret ettik, Şehit haberleri ok atarak kınadık, Devletimizin selahiyeti için gerekli tüm müdahalelerde dualarla destek olduk. Tekke demek kulüp demek, kulüpte insan yetiştirilir, insan demek hayat demek ve  her alanı içinde barındıran bir bütün eğitimidir. Bu konuda örnek bir kulüp olduğumuzu için şükretmekteyiz.

Her yıl Yurtdışından ve yurtiçinden binlerce ziyaretçi kabul eden Tekkemizde;

Gaye ve vasıtayı iyi ayırt eden ” Hakk için halka hizmet ”eden  kurum olma niyetindeyiz.

Sonuna kadar Safiyetimizi, samimiyetimizi, özümüzü korumak azmindeyiz.

 

Editör

Güncelleme 01.06.2020